Evcil Hayvan Sahiplenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evcil Hayvan Sahiplenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1. Evcil hayvan sahiplenmeden önce, ne tarz bir hayvan istediğinize karar vermelisiniz. Küçük bir hayvan mı, yoksa büyük bir hayvan mı karakterinize, yaşadığınız alana uygun düşecektir? İşte, buna karar vermelisiniz.

2. Bütçenizi zorlamayacak bir hayvan seçin. Bazı hayvan türlerinin daha fazla mama yemesi ya da daha sık veterinere gitmesi gerekebilir. Tüm bu masrafların ne kadarını karşılayabileceğinizi düşünerek, seçiminize öyle karar verin.

3. Egzotik bir hayvan beslemek istiyorsanız, dikkatli düşünmenizi tavsiye ederiz. Zira yurt dışından hayvan getirtmek, çok zahmetli bir iştir. Bununla ilgili kuralları bilmeden bu işe kalkışmanız, birtakım sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir.

4. Pet shop'lardan hayvan almak zorunda değilsiniz. Ama hayvanın nereden geldiği net bilinmediği durumlarda; ortaya, davranışlarını, sağlığını etkileyebilecek genetik rahatsızlıklar çıkabilir. Ve bu da, uzun vadede, canınızı çok sıkabilir.

5. Çevrenizdeki yardıma muhtaç hayvanları sahiplenebilir ve bir canlının, uygun bir ortamda, hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz. Veteriner kliniklerinde, barınaklarda ve hatta sokaklarda, bir yuvanın sıcaklığına hasret olan hayvanlar olduğunu unutmayın.

6. Evcil hayvan edinmek istemenizin tek nedeni, kız arkadaşınızın da evcil hayvan besliyor olmasıysa; bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü evcil hayvan beslemek, bir çeşit hobi değildir. Size tavsiyemiz, sahiplendiğiniz canlının ortalama olarak 12-13 yıllık bir ömrü olduğunu düşünerek böyle bir sorumluluk almanızdır.

Kaynak: http://www.esquire.com.tr/ilginc/faydali-bilgiler/2012/02/29/evcil-hayvan


Yazdır   e-Posta